Projekt jest wynikiem studiów nad budynkiem przeznaczonym do obsługi gospodarstwa winiarskiego.
Prezentowany obiekt ma czytelnie zaprogramowaną funkcję produkcyjną oraz, z uwagi na rozwijającą się enoturytykę, rozbudowaną funkcję usługowo-rekreacyjną.
Przyjęto, że optymalna lokalizacja budynku to część centralna lub północna areału winnicy. Założono, że wielkość winnicy wynosi ok 10ha i dla takiej wielkości uprawy przyjęto wielkość strefy produkcyjnej z możliwością zwiększenia uprawy.
Lokalizacja na stoku pozwala na wykorzystanie różnicy poziomów.
Poziom – 1 to strefa produkcji wina. Głównym i największym pomieszczeniem tej kondygnacji jest hala o funkcji magazynowej i produkcyjnej. Tu odbywa się selekcja, odszypułkowanie, miażdżenie i tłoczenie. W wielofunkcyjnej przestrzeni hali są zlokalizowane zbiorniki do klarowania, fermentacji i składowania wina. Dla dojrzewania wina czerwonego w beczkach zaproponowano oddzielne pomieszczenie zaprojektowane jako piwnica o sklepieniu beczkowym, połączona z niewielką, podziemną salą degustacyjną o dekoracyjnym krzyżowym sklepieniu ceglanym – zespół dwóch pomieszczeń o charakterystycznych sklepieniach ma przywoływać klimat tradycyjnej architektury winnic i magazynów winnych środkowej Europy.
Do wielofunkcyjnej hali produkcyjno-magazynowej przylegają pomieszczenia towarzyszące, np. pomieszczenia biurowe i laboratoryjne, socjalne, pomocnicze i magazynowe.
W części wschodniej kondygnacji, przy kameralnej sali degustacyjnej znajdują się schody i winda osobowo-towarowa łączące wszystkie kondygnacje. Lokalizacja komunikacji pionowej w tej części nie jest przypadkowa. Enoturyści zwiedzający część produkcyjną budynku winiarni, poznają cały proces produkcji wina, gdzie początkiem jest dostarczenie i selekcja owoców, finałem natomiast ekspozycja produktu gotowego w piwnicy połączona z degustacją, którą można rozpocząć w kameralnej sali degustacyjnej a następnie kontynuować w dużej sali degustacyjnej na poziomie parteru.
Poziom 0 to strefa dostępna dla gości indywidualnych i grup zorganizowanych. Wejście główne do budynku zlokalizowano w jego zachodniej części. Prowadzi ono bezpośrednio do holu łączącego w sobie funkcję sklepu, baru, punktu info, lobby i recepcji. Pomieszczenie holu jest otwarte, reprezentacyjne. Z holu jest bezpośrednie wyjście na taras znajdujący się na całej długości elewacji zachodniej budynku.
Taras zewnętrzny jest atutem założenia. Ekspozycja południowo-zachodnia, otwarcie na stok obsadzony winoroślami i w połączeniu z degustacją produktów winiarni gwarantuje niezapomniane wrażenia, szczególnie w porze jesiennych zachodów słońca.
Punktem centralnym kondygnacji jest główna sala degustacyjna. Pomieszczenie jest znakomicie doświetlone, otwarte na taras oraz na stronę północną. Sala razem z tarasem może utworzyć jedną przestrzeń w przypadku dużych imprez o charakterze zorganizowanym. W takim przypadku można otworzyć maksymalnie witryny pomiędzy salą a tarasem oraz wykorzystać bezpośrednie wejścia do sali od strony północnej. W przypadku mniejszych grup dużą salę można dzielić na dwie mniejsze za pomocą przesuwnych ścian działowych i organizować jednocześnie kilka degustacji niezależnych.
Przy dużej sali degustacyjnej znajduje się zespół sanitariatów dostępny dla gości winiarni oraz pomieszczenia zaplecza kuchennego, które umożliwiają przygotowanie posiłków zarówno dla uczestników degustacji wina , jak i gości pensjonatu (śniadania, itp.). W zachodnim skrzydle budynku znajduje się winda i schody, łączące wszystkie kondygnacje oraz zespół pomieszczeń obsługujących pensjonat: magazyny pościeli, pralnia etc.
Pierwsze piętro to strefa dostępna dla gości pozostających na noc. Znajdują się tu pokoje gościnne w standardzie hotelowym. Przy każdym pokoju znajduje się również wydzielony, prywatny taras z widokiem na winnicę i z ekspozycją południowo-zachodnią.
Bryła budynku jest zwarta, prosta, na planie wydłużonego prostokąta. Dach dwuspadowy, stromy. Uniwersalność formy pozwala na pewną swobodę w doborze materiału elewacyjnego. W przedstawionych wizualizacjach został zaproponowany wariant z okładziną drewnianą, jako materiałem szeroko stosowanym i silnie związanym z architekturą o charakterze ruralistycznym.
Układ szeregowy pomieszczeń pozwala na modyfikację i optymalizację powierzchni na etapie projektowania, tak aby odpowiadała ona w pełni oczekiwaniom Inwestora.
inwestor: –
projekt: 2016
zakres prac: projekt koncepcyjny
status: –
powierzchnia: 902m2
lokalizacja: