Kiedy po wieloletnich sporach sądowych cerkiew na św. Górze Jawor została ostatecznie przekazana Kościołowi Greckokatolickiemu wierni cerkwi prawosławnej zostali pozbawieni świątyni. Od tego czasu prawosławne nabożeństwa odbywają się na pobliskiej polanie pod tymczasową wiatą.
Projekt kaplicy prawosławnej na św. Górze Jawor to nasza propozycja na rozwiązanie i zakończenie tego stanu tymczasowości.
Ascetyczna, zamknięta forma jest wg nas odpowiednia dla tego miejsca, w którym nabożeństwa odbywają się tylko okazjonalnie. Drewno i kamień, to materiały naturalne, „wyciągnięte” z otaczającej przyrody.
Kaplica wykorzystując specyfikę terenu – jego znaczne nachylenie – jest dwukondygnacyjna. W suterenie znajduje się pomieszczenie pomocnicze, gospodarcze przeznaczone do przechowywania sprzętów ruchomych potrzebnych do organizacji nabożeństw i utrzymania porządku.
Przyziemie kaplicy podczas nabożeństw będzie pełniło funkcję prezbiterium. Ściana szczytowa z wejściem to ikonostas. Podest przed kaplicą stanie się amboną, a polana, na której gromadzą się wierni zmieni się w naos – centralną część chramu.

inwestor: –
projekt: 2018
zakres prac: projekt koncepcyjny
status: –
powierzchnia: 34m2
lokalizacja: Wysowa Zdrój, św. Góra Jawor.